A hetedik osztályosokkal ebben a tanévben Sopronban és környékén jártunk tanulmányi kiránduláson. Az első állomásunk célja a Fertő-tó feltérképezése volt. Nem is lehetett volna ezt autentikusabban módon tenni, mint egy sétahajóról. A kapitány tájékoztatója mellett saját szemünkkel is meggyőződhettünk a nádas sajátos világával. Ausztriába is átutaztunk, egészen Mörbisch-ig, ahol megtekintettük a vízi színpadot.
Mindenkinek nagy élményt jelentett a fertőrákosi kőfejtő bejárása. A nemrégiben felújított kőbányában igazán korszerű körülmények várják a látogatókat. Biztonságos lépcsők a tetőre vezető úton, interaktív kiállítások, tájékoztató vetítések, korszerű barlangszínház.
Másodszor is átléptük az osztrák-magyart határt a Páneurópai Piknik Emlékhelyen. A történelmi eseményeken végigvezető tablók után Melocco Miklós Áttörés című szobrát is megtekintettük.
Sopron belvárosának kötelező nevezetességeit részben nappali fényben, részben esti kivilágítás mellett jártuk végig.
Bár a Károly-kilátóhoz csak egy gyalogtúrával lehet feljutni, de nem bántuk meg a fáradozást, mert Andrássy Péter tanár úr, biológus nagyon élvezetes, humoros, ugyanakkor oktató és nevelő célzatú bemutatója és a páratlan kilátás megérte.
Természetesen a nevezetességek mellett az élményt nyújtó bobozás, a fagyi és a finom vacsora sem maradhatott el. Ezúttal a csoport minden tagjának nagyon ízlett és igazán esztétikus környezetben fogyaszthattuk.
Harmadik alkalommal akkor léptük át az osztrák-magyar határt, amikor felmentünk a Kőszegi-hegység és egyben a Dunántúl legmagasabb, 899 méteres pontjára, az Írottkőre. Nem volt könnyű az 5 km-es túra egy „átvirrasztott” éjszaka után, de mindenki becsülettel megcsinálta. A hegytetőn csodálatos napsütés, felújított kilátó és szép panoráma várt ránk. A túrának különösen az adott aktualitást, hogy a Nemzeti Összetartozás Napjára esett. Rajtunk kívül számos más csoport is fontosnak tartotta, hogy a földrajzi szempontból különleges helyet ezúttal a történelemi oldaláról is megismerje. Az elsőként visszaérők felfrissülhettek a Hörmann forrásnál.
Rövid kitérőt tettünk a Szent Vid-kápolnánál, majd hazafelé a kőszegi Jurisics várnál. Utunk során a szikla oldalában a természet létért folytatott küzdelmének megdöbbentő példáját láttuk: egy öreg bükkfát a sziklára fonódó gyökérzettel.
Benis István, osztályfőnök