A Bakonysárkányi Német Nemzetiségi Önkormányzat több mint tíz éve szervez népismereti táborokat a Bakonysárkányi Fekete István Általános Iskola tanulóinak, melybe a nemzetiségi oktatást végző pedagógusokat is bevonja. Ebben az évben is lehetőségünk nyílt a népismereti tábor megszervezésére, melyhez Magyarország Kormánya 2.000.000 Ft pályázati támogatást biztosított a NEMZ-TAB-19-0006 pályázat keretében.
A tábor 5 napos volt, június 3-tól 7-ig tartott és német nyelvi környezetben biztosította a tanulóknak a nyelvismeret bővítését, kapcsolódott az iskola népismereti tananyagához és hagyományőrző tevékenységéhez. A tábor szálláshelye az ausztriai Pruggern volt. Az utazás során és a szálláshely környékén található nevezetességeket kerestük fel és kötöttük össze a németség történelmi vonatkozásaival. Célunk az volt, hogy a németek betelepítésének történetét, az ősök munka- és szokáskultúráját autentikus környezetben mutassuk be, hogy a tanulók árnyaltabban megismerjék felmenőik múltját és jelen körülményeit. A táborozás ideje alatt felkeretünk két bányát (Erzberg és Hallstatt), hogy reprezentáljuk a német bányászok fejlett technológiáját, melyet a német telepesek anno magukkal hoztak hazánkba. Tudatosítani akartuk a tanulókban, hogy a történelmi Magyarország fejlődése elválaszthatatlan a német bányászok tevékenységétől. Lényeges eleme volt a tábori programnak a partneriskolában való látogatás és foglalkozásokon való részvétel. Természetesen az adott kulturális (Hallstatti kultúra) és földrajzi környezet (Dachstein, Wilde Wasser túra) megismerésére is lehetőséget biztosítottunk. Megtekintettük a jellegzetes építészeti vonatkozásokat, részt vettünk Mariazellben egy misén, megfigyeltük a népviseletet, a vallási hagyományokat és a temetkezési szokásokat (Beinhaus). A szálláshelyen közösen készítettük el a meleg vacsorát, köztük néhány hagyományos sváb ételt is. Nemzetiségi kézműves foglalkozásokra is szántunk időt. A programok, a bányalátogatások, az egyházi események és az iskolalátogatás német nyelven zajlottak, a kommunikációs képességek különböző élethelyzetekben való fejlesztésére is mód nyílt. Programjaink naponkénti bontásban az alábbiak voltak.
1.nap Mariazell, Puggern
A nap jelentős részét utazással töltöttük, célunk a táborhelyszín elérése volt. Útközben látogatást tettünk Mariazellben. Szentmisét látogattunk a bazilikában. Ez nemcsak a nyelvgyakorlást segítette, de a vallási hagyományok megismerését is. Útközben egy rövid túrára is megálltunk az Enns mellékfolyója mentén. A szálláshoz érve, a szobák elfoglalása után tábornyitó és hagyományőrző foglalkozásokat tartottunk, hagyományos sváb ételt készítettünk vacsorára közösen. Este még egy kis sétára indultunk a környék felfedezése céljából.
2.nap Puggern, Schladming
Látogatást tettünk egy helyi iskolában, itt megismertük az osztrák iskolarendszert, a helyi hagyományokat, a diákok szokásait. Végig néztük az iskola szaktantermeit, különös tekintettel a kézműves foglalkozásokat támogató termeket. Lehetőségünk nyílt betekinteni német nyelvű foglalkozásokba, melyek igencsak segítették a nyelvi fejlődést. Egy projektteremben kötetlenül beszélgethettünk az osztrák iskola tanulóval. A tanórai szokások mellett a diákhagyományok is szóba kerültek. Az intézményvezetőnek megköszöntük a kedves fogadtatást ás átadtuk ajándékcsomagunkat. Délután még túráztunk a környéken. Közel 2000 m magasságig jutottunk fel egy felvonóval, majd rövid túrát tettünk a hegy tetején. Este hagyományőrző kézműves foglalkozással és hagyományos sváb étel elkészítésével zártuk a napot a szálláshelyen.
3.nap Puggern, Dachstein
A nap nagyrészét a Dachstein földrajzi környezetének megismerésére fordítottuk. A 3000 m magasan fekvő gleccserhez hasonlót a tanulók eddig még csak fényképeken vagy tankönyvek lapjain láttak. Hosszas szerpentinen, majd felvonóval jutottunk a tetejére. A jégbarlang látogatásán túl egy jelentős túrát is tettünk a glecsser felszínén. Este projektmunka, nyelvgyakorlás és kézműves foglalkozás volt a táborhelyen. Ezen a napon is magunk készítettük a hagyományos vacsorát.
4.nap Puggern, Hallstatt
A nap fő célja a hallstatti bánya, a bányászat múltjának és jelenének megismerése volt. A bányalátogatás rendkívül érdekes volt a tanulók számára, hiszen interaktív formában mutatta be a legfontosabb tudnivalókat a témában. Mindez segítette, hogy könnyebben megértsék a német nyelvű idegenvezetést. Hallstatt a világörökség része, egy kis ékszerdoboz. Természetesen megnéztük a főterét, látogatást tettünk templomában, megismerkedtünk a vallási és temetkezési szokásokkal is. Két kisebb csoportban megtekintettük a Beinhaus-t belülről, hogy a különleges temetkezési szokásokat ily módon is megismerjük, annak tradicionális, kulturális okát megértsük. Este hagyományos sváb ételt készítettünk, mely egyben a vacsoránk is volt.
5.nap Puggern, Erzberg
Az utolsó nap reggelén egy gyors tábori értékelés után csomagoltunk és bepakoltunk a buszba, hogy irányt vegyünk hazafelé. Útközben volt még egy fontos állomásunk, Erzberg, ahol az ércbányászat megismerése volt a célunk. Ezt a célt a föld mélyén tett látogatás és a felszínen óriás dömperrel történő utazásunk egyaránt segítette. Sok érdekes ismerettel gazdagodtunk a bányászattal kapcsolatban, no meg jó pár szakkifejezéssel, amely eddig ismeretlen volt számunkra.
Ezt követően már csak rövid technikai megállókat tartottunk, hogy a tervezett időben hazaérkezzünk. A tábor nagyon tanulságos volt, mindenki igazán jól érezte magát.